Turbo Bakım ve Tavsiyeleri

Yağ Kirliliği

Özellikle motor revizyonlarından sonra motorun yağ kanallarında kalan talaşlar ve çapaklar motora monte edilen yeni veya bakımı yapılmış turboşajın burçlarında, milinde ve gövdesinde derin çiziklere ve aşınmalara neden olacaktır. Bu durumda turboşarj arızalanacak ve kullanılmaz hale gelecektir.

Yağlama Yetersizliği

Uzun süre kullanılmış ve değiştirilmemiş kirli yağ ve dolmuş yağ filtresi yetersiz yağlamaya neden olur. Turboşarja gelen yetersiz yağ nedeni ile turboşarj milinde ve burçlarda menevişlenmeye ve yanmaya neden olur.
Turboşarj yağ giriş-çıkış flanşlarına sürülen silikon sıvı contalar turboşarj yağ kanallarının tıkanmasına ve yetersiz yağlanmaya neden olur.

Emme Pervanesinde Yabancı Cisimlerden Kaynaklanan Hasarlar

Hava filtresi tarafındaki borularda kalan cıvata, üstübü, somun vs. gibi yabancı cisimler resimde görüldüğü gibi pervanede hasarlara neden olacaktır.

Türbin Tarafında Yabancı Cisimlerden Kaynaklanan Hasarlar

Motor sibop ketsiye-piston sardıysa yada manifolttan bir parça koptuysa bu parçalar turboşarj mili kanatlarında hasara neden olur.

Aşırı Isınma

Ortalama 1000 derece sıcaklıkta 100.000 – 120.000 devirde çalışan turboşarjların uzun ömürlü olmaları için kullanılmalarında özen gösterilmelidir. Hava filtrelerinin ve motor yağının her zaman temiz olmasına dikkat edilmelidir.